Droga różańcowa Kicin-Wierzenica

Droga różańcowa to pochwycenie wyciągniętej ręki Matki Najświętszej i wsłuchiwanie się w bijące jej Serce Matczyne. Droga różańcowa to podążanie po śladach Chrystusa! 

Przy placu przykościelnym w Kicinie na początku drogi różańcowej wita parafian, pielgrzymów i turystów ukrzyżowany Chrystus (dzieło wykonane przez Tomasza Wojciechowskiego). Chrystus zaprasza do domu Tej, którą Zbawiciel z wysokości krzyża dał każdemu za Matkę. Każdy, kto znajdzie się pod nim, powinien usłyszeć słowa, jakie do stojącego pod krzyżem Jana wypowiedział umierający Chrystus: „Oto Matka Twoja”. I podobnie jak ten umiłowany uczeń, o którym czytamy w Ewangelii, winniśmy „wziąć Maryję do siebie”.

Królowa Różańca Świętego nr 31Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Kcin - Droga RóżańcowaNa drogę różańcową wyruszamy właśnie po to, aby spotkać tam Maryję i zabrać Ją do naszego domu, w nasze codzienne życie. Jednym z najważniejszych przesłań Matki Bożej Fatimskiej jest jej prośba o codzienne odmawianie różańca. W Fatimie św. Jan Paweł II wypowiedział słowa, które określają również nasz sposób wędrowania, pielgrzymowania: „Przybyłem na fatimską pielgrzymkę tak jak większość z was, umiłowani pielgrzymi, z różańcem w ręku, z imieniem Maryi na ustach i z pieśnią do Boga pełnego miłosierdzia w sercu”.

Zobacz więcej zdjęć!

Przejdź na stronę galerii!

Wiele cudów uczynił Jezus w czasie swojej ziemskiej wędrówki. Pierwszy cud uczynił jednak dla zakochanych, dla nowo powstającej rodziny. Nigdy też Maryja nie wtrącała się do jego życia publicznego. Tylko ten jeden raz, gdy chodziło o dwoje młodych kochających się ludzi, nie mogła się powstrzymać od interwencji. Rodzina bowiem jest przedmiotem jej szczególnej troski. Zakochani mają szczególnie czułe względy u Boga, który jest Miłością. Chrystus jednak potrzebuje naszej pomocy i współpracy. „Czyńcie, co wam Syn mój każe” – podpowiada nam jego Matka.


reklama

Nabożeństwo 20 sobót
Różaniec pompejański, © Fot. arch. red.

Piękne różańce z kamienia 

Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!

Zobacz tutaj


Kcin kapliczkaMożemy zatem doświadczać cudów. Takim cudem są też nasze kapliczki, nasza droga różańcowa łącząca Kicin z Wierzenicą. Już w latach od 1812 do 1947 obie parafie pozostawały w personalnej unii. Przez ten czas każdy z proboszczów Kicina zarządzał jednocześnie parafią wierzenicką. Między Kicinem a Wierzenicą i Wierzenicą a Kicinem wędrowali przez lata księża Wincenty Studniarski i Ludwik Haase, którzy byli proboszczami obu parafii jednocześnie. Jeszcze niedawno tę trasę pokonywał z różańcem w ręce ksiądz kanonik Zbigniew Pawlak. Można śmiało przypuszczać, że tą trasą zarówno kiedyś, jak i teraz wędrowali (przemieszczali się) i ciągle wędrują ludzie, odmawiając różaniec.

Teren otaczający drogę różańcową jest bardzo malowniczy, przepięknie urzeźbiony, ze starymi drzewami, skłaniający do kontemplacji, przemyśleń, modlitwy. Dwadzieścia pięknych, cudownych kapliczek różańcowych, jako wotum dziękczynne za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i dla

uczczenia 700-lecia Kicina, wręcz woła, nawołuje do ustawicznej modlitwy za nas, za cały świat.

Kapliczki – droga różańcowa – to wspólne dzieło naszej parafii i parafii w Wierzenicy. W 2008 roku zgłosiłem się do Jacka Napiontka z prośbą o przemyślenie „budowy” drogi różańcowej pomiędzy Kicinem a Wierzenicą. Braliśmy pod uwagę taki materiał jak stal, kamień, także pnie drzew. Później pomysł ten został zgłoszony do stowarzyszenia Len. Po paru latach tym projektem zainteresował się ks. Andrzej Magdziarz. Wytyczeniem pierwszej trasy zajęli się drogowcy ze starostwa, ks. A. Magdziarz, M. Torlińska, T. Soiński, L. Lesiczka. Kwestie formalne z kolei pomogli uporządkować T. Soiński i W. Szczygielska. W tym czasie pielgrzymi z Kicina, z księdzem proboszczem Andrzejem Magdziarzem na czele, wyruszyli z modlitwą do Wierzenicy. Parafianie z Wierzenicy z księdzem proboszczem Przemysławem Kompfem odpowiedzieli podobnie i przyszli do Kicina. Przy tworzeniu drogi różańcowej do współpracy zaproszono ks. Kompfa. Powstała nowa grupa robocza pracująca nad projektem kapliczek.

Królowa Różańca Świętego nr 31Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Dwadzieścia kapliczek zaprojektował i zbudował w swojej firmie „A-Z” wspaniały, nieoceniony Jacek Napiontek. Dwadzieścia tajemnic różańcowych wyrzeźbił natomiast artysta ludowy Piotr Woliński z Kcyni. W 2016 roku parafię kicińską objął nowy proboszcz – ks. Marian Sikora – który także włączył się do prac nad kapliczkami. I tak, wspólnymi siłami, na święto Królowej Różańca Świętego 2016 roku, odbyła się pierwsza procesja różańcowa i poświęcenie kapliczek! (Zob. artykuł w KRŚ nr 23).

Wyruszmy więc na drogę różańcową. Święty Albert Wielki podpowiada nam, że „znaleźliśmy się pośrodku stworzenia; pomiędzy materią a duchem; pomiędzy czasem a wiecznością, z wymalowanym na twarzy zadziwieniem…”.

Leszek Lesiczka

Warto zobaczyć!

Kicin i Wierzenica leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania, z bardzo dobrym dojazdem. Poczuj się zaproszony do modlitwy różańcowej na tym urokliwym szlaku, sprzyjającym wyciszeniu i kontemplacji. Droga różańcowa łączy dwa piękne, zabytkowe kościoły na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Red.


informacja

Wspieraj nas na wdowi grosz
Wspieraj różańcowe inicjatywy

Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.

Wybierz i wesprzyj projekt!


 

3.5 2 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x