Blizne. Wzgórze św. Michała Archanioła

Objawienia św. Michała były nie tylko we Włoszech, lecz także w Polsce. Mamy kilka wyjątkowych miejsc związanych ze świętym Archaniołem. Jednym z nich jest Blizne.

Przy bieszczadzkiej trasie wiodącej z Rzeszowa do Sanoka, wzdłuż rzeki Stopnica, położona jest wieś Blizne.

Nas interesowała jednak góra zwana przez miejscowych „Michałek”. Nie było łatwo ją zlokalizować wśród otaczających wioskę wzgórz. A to właśnie z nią związana jest historia objawienia św. Michała Archanioła.

W 1624 roku na wieś napadli Tatarzy, grabiąc i biorąc w jasyr sześć dziesięciu mieszkańców. Część mieszkańców schroniła się na wzgórzu. Stąd odpierała ataki najeźdźców, modląc się o cudowne ocalenie. Wtedy rozpętała się burza i ludzie ujrzeli spływające z nieba zastępy uzbrojonych aniołów – rycerzy w białych szatach, którym przewodził Michał Archanioł. Tatarzy pouciekali w popłochu, pozostawiając jeńców i zagrabione łupy.

Broń nas w walce Płyta DVD z dwoma filmami

Kim dla nas - współczesnych jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa? Jak objawienia i interwencje świętego Michała wpłynęły na losy świata i Polski? Jakie orędzie dał nam - Polakom w proroctwie spisanym przez bł. Bronisława Markiewicza?

Zobacz

Na pamiątkę tego cudownego ocalenia na wzgórzu wybudowano drewnianą kapliczkę pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W 1750 roku pozwolenie na osiedlenie się na „Michałku” uzyskali kapucyni. Wtedy też rozpoczęła się budowa murowanego kościoła pod wezwaniem Zjawienia Michała Archanioła. Jednak już w roku 1788 nastąpiła kasacja klasztoru przez zaborców austriackich i kościół został rozebrany. Dopiero sto lat później proboszcz z parafii w Bliznem wraz z parafianami, aby utrzymać kult Michała Archanioła, postawił obecną kaplicę.

Blizne Kaplica
Kapliczka w Bliznem

Zarówno w dniu odpustu, jak i w innym czasie zmierzają ku górze liczni pielgrzymi, głównie jednak miejscowi. Przybyszom z daleka, tak jak nam, niełatwo jest znaleźć drogę do tego urokliwego miejsca poświęconego świętemu Michałowi. A szkoda, bo warto po drodze na Bieszczady zajrzeć na „Michałka”.

Marek Woś

MAREK WOŚ redaktor naczelny

Redaktor KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".
Wyszukaj jego teksty.


informacja

Wspieraj nas na wdowi grosz
Wspieraj różańcowe inicjatywy

Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.

Wybierz i wesprzyj projekt!


3.8 8 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
24 marca 2022 12:54

Pewnie że szkoda. Toteż przydałyby się jakieś wskazówki w artykule, jak tam trafić

Anna
Anna
24 marca 2022 19:18
Reply to  Agnieszka

Nic prostszego wystarczy kierować się stacjami drogi krzyżowej spod drewnianego kościółka we wsi Blizne. Ostatnia stacja drogi krzyżowej znajduje się w miejscu objawień Michała Archanioła na szczycie góry . Niesamowite miejsce. Gorąco polecam.

Wieslawa
Wieslawa
15 grudnia 2022 17:44

ostatnia stacja drogi krzyzowej gdzie powinien widniec napis ”zdjecie z krzyza”, ksiadz proboszcz nie majacy wiary w sercu osmielil sie umiescic napis . Wstyd. Kaplan Bez sumienia!.

Wieslawa
Wieslawa
15 grudnia 2022 17:49

Umiescil napis zwloki , dlaczego tego nie ujawniono w moim poprzednim komentarzu – prubujecie ukryc, czy chronic ksiedza ktory nie posiada ,ani wstydu, ani wiary!

4
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x