Za wiarę i ojczyznę. Bł. Alicja Kotowska

W Święto Niepodległości została rozstrzelana w grupie 314 wybitnych przedstawicieli Wybrzeża Gdańskiego i Kaszub w lasach piaśnickich, w największym na Pomorzu miejscu martyrologii, gdzie zginęło ok. 12 000 ofiar…

Maria Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 r. w Warszawie w rodzinie Jana i Zofii z Barskich. Była absolwentką Gimnazjum Pauliny Hewelke, studentką Wydziału Medycznego, a następnie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskała w 1929 r. tytuł magistra chemii.

29 lipca 1922 r. wstąpiła do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Kętach, przyjąwszy imię Alicja. W liście do przełożonej generalnej napisała: „Pragnę żyć i umierać dla Chrystusa, miłując Go nad wszystko, gdyż jest Miłością Najwyższą, Panem Bogiem i wszystkim moim”. Tu złożyła pierwsze śluby 2 lutego 1924 r. i śluby wieczyste 15 sierpnia 1928 r. W roku szkolnym 1928/1929 rozpoczęła pracę wychowawczyni oraz nauczycielki fizyki i chemii w gimnazjum i seminarium nauczycielskim na Sewerynowie w Warszawie, od 1930 roku pracowała na Żoliborzu.

W 1934 r. uzyskała tytuł dyplomowanego nauczyciela szkół średnich. Biorąc pod uwagę wybitne zdolności, sumienność w pracy i odpowiedzialność, w 1934 r. powierzono s. Alicji misję założenia nowego domu zakonnego oraz pełnienie obowiązków dyrektorki Gimnazjum i Liceum Żeńskiego w Wejherowie. Prowadziła szkołę na wysokim poziomie, wychowując uczennice w duchu religijnym i patriotycznym. Założyła sodalicję mariańską, harcerstwo i samorząd. W święto Narodzenia NMP, 8 września 1937 r., zawierzyła szkołę opiece MB Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza, którą obrała na patronkę. W 1935 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała z rąk Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Order Odrodzenia Polski, przyznany jej za niesienie pomocy rannym żołnierzom w szpitalach wojskowych w Warszawie, a później w Równem podczas wojny polsko-bolszewickiej. Również władze oświatowe w Wejherowie w uznaniu dla jej dokonań odznaczyły ją dyplomem honorowego członka Polskiego Związku Zachodniego.

Królowa Różańca Świętego nr 47Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x