7 października, Dzień Modlitwy Różańcowej, Warszawa

III Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej 

w Sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca św. w Warszawie na Służewie

Już po raz trzeci, pod hasłem „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć”, oo. dominikanie z warszawskiego Służewa we współpracy z Kurią Warszawską organizują w pierwszą sobotę października (6 X br.) Ogólnowarszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. Samo hasło tych dni modlitwy zaczerpnięto z wydanego 10 lat temu „Listu o Różańcu” Bł. Jana Pawła II. Obok motywu integracji ludzi wokół Różańca oraz stworzenia sieci modlitewnej za mieszkańców stolicy, podstawowym celem całodniowej modlitwy jest ukazania bogactwa samej medytacji różańcowej, jako wnikania Sercem Maryi w Tajemnicę Chrystusa. Jest to próba podejmowania wskazówek Błogosławionego Papieża dotyczącej uczenia niewyrażalnego bogactwa tej wiekowej modlitwy. Jak pisał Papież: „Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (RVM 1). 

No i właśnie w kontemplację piękna oblicza Chrystusa, korzystając z wstawiennictwa, mądrości, doświadczenia i wiedzy Maryi, dominikanie zapraszają wszystkich sympatyków tej modlitwy, jak też każdego kto jeszcze jej nie podjął lub ma z nią trudności, ale pragnie dostrzec, zrozumieć i przyjąć dar różańca. Stąd też przez cały dzień różne grupy podejmują medytację poszczególnych części Różańca. W tym roku III Warszawski Dzień Różańcowy będzie rozbudowany:

W przeddzień, tj. w piątek 5 października odbędzie się Debata różańcowa w auli o. Jacka Woronieckiego o godz. 19.00. W jej ramach podjęte zostaną takie kwestie jak: (1) „Skąd taka moc w modlitwie różańcowej?” – o. Jacek Salij OP, (2) „Tajemnice różańcowe a codzienne życie” – Rafał Porzeziński, (3) „Dziesięć lat od wprowadzenia tajemnic światła” – o. Stanisław Przepierski OP.

Z kolei w sobotę 6. października:

  • godz. 10.00 – modlitwa dzieci (tajemnice radosne) i wspólne malowanie tajemnic
  • różańcowych;
  • godz. 11.00  modlitwa warszawskich kół żywego różańca i osób konsekrowanych
  • (tajemnice bolesne);
  • 12. Msza Św. – przewodniczy ks. prałat Józef Górzyński – moderator duszpasterstwa ogólnego Archidiecezji Warszawskiej;
  • 14.30 modlitwa niepełnosprawnych i chorych o owoce Roku Wiary (tajemnice chwalebne) wraz z udzieleniem Sakramentu Chorych i tzw. błogosławieństwem lourdzkim;
  • 19.00 Msza Św. z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II – przewodniczy Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Episkopatu Polski oraz różańcowa procesja „W blaskach ognisk” (tajemnice światła) – modlitwa o pokój serca dla  małżonków, samotnych, młodzieży, harcerzy, studentów, i wszystkich zabieganych.

Natomiast w niedzielę 7 X – o godz. 12.30 Msza Św. jubileuszowa (60-lecia Parafii św.
Dominika) oraz okolicznościowe koncerty dla Parafian i Przyjaciół: o godz. 13.30   Acoustic Acrobats (aula) oraz o godz. 18.30 Monika Kuszyńska (aula).

Przez całą sobotę będzie można nabyć materiały różańcowe oraz formacyjno-modlitewne, które przedstawi Redakcja Miesięcznika „Różaniec” (SS. Loretanki) oraz Fundacja św. Marcina de Porres.

Ponadto w przerwach będzie można posilić się w auli o. Jacka Woronieckiego.

Może będzie to zachętą dla innych polskich miast i wsi, aby takie dni modlitwy różańcowej organizować w swoich środowiskach? Nie trzeba nikogo przekonywać, że owoce modlitwy różańcowej zawsze służą prawdziwemu dobru, są także darem Trójcy św., która nie odmawia niczego prośbom dzieci, które w łączności z Niepokalaną Matką, podjęły wezwanie do tej odmawiania tej właśnie modlitwy. Wszyscy zatem czujmy się zaproszeni do stworzenia prawdzie maryjnej sieci różańcowej, jako więzi serc oddanych Bogu.

Stanisław Przepierski OP

 

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x