Ewangelista z ogrodu

Jest patronem pisarzy, notariuszy i murarzy. Swoją opieką otacza włoskie miasta Bergamo i Wenecję. Przede wszystkim jednak, czcimy go jako autora zwięzłego opisu życia i nauki Pana Jezusa.

Święty Marek jest chyba najbardziej tajemniczym ze wszystkich Ewangelistów. Jego przekaz zawiera zaledwie szesnaście rozdziałów i przez wielu uważany jest za opis Męki Pańskiej z rozbudowanym wstępem. To właśnie Marka tradycyjnie utożsamiamy z młodzieńcem, który, porzuciwszy prześcieradło, uciekał z ogrodu Getsemani. Można więc uznać, że – w przeciwieństwie do Mateusza i Łukasza – był on bezpośrednim świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii zbawienia, początku męczeńskiej śmierci Pana Jezusa.

Badacze przypuszczają, że głównym bądź jedynym źródłem Ewangelii Marka była katecheza Piotra. Przez wiele lat marginalizowano ją, jako zbyt krótką, prostą i niezbyt rozbudowaną teologicznie. Dziś natomiast to, co stanowiło dawne zarzuty, uważa się za największą zaletę. Wiemy już, że święty Marek napisał Ewangelię dla ludzi nieznających języka aramejskiego oraz zwyczajów żydowskich. Dlatego też zarówno aramejskie słownictwo, jak i wynikające z kultury żydowskiej obyczaje, są zawsze objaśniane przez autora.

Należy też uznać, że jako autor najstarszej Ewangelii był święty Marek niejako stwórcą nowego gatunku literackiego. Działał oczywiście za natchnieniem Ducha Świętego i dzięki Bożej łasce. Dzisiejsze święto to dobra okazja, aby pomodlić się za jego przyczyną.

Boże, który łaską Swoją świętego Marka wzniosłeś do godności Ewangelisty,
udziel i nam łaski, o którą Cię prosimy,
abyśmy za jego wskazówkami w nauce Ewangelii świętej coraz więcej się utrwalali
i za jego wstawiennictwem uwolnij nas od wszelkich nieszczęść.
Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
Amen.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x