Małżeństwo i miłość w rodzinie

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Tak pisze o rodzinie Jan Paweł II na początku „Listu do Rodzin”, powstałego z okazji Roku Rodziny obchodzonego w 1994 roku. Jednakże nie tylko podczas tego jednego roku uwaga papieża była skoncentrowana na rodzinie.

Niemal całe jego nauczanie w dużym stopniu skupiało się na rodzinie i małżeństwie, które nazywa pięknym i wielkim powołaniem do miłości i służby życiu. Jan Paweł II nie waha się stwierdzić, że Kościół ma dla świeckich dobrą nowinę o miłości małżeńskiej, umocnionej i zatwierdzonej w miłości Chrystusa przez sakrament małżeństwa. Słowo Boże pokazuje, że Bóg ma zamysł wobec małżonków, którzy uczestniczą w miłości samego Boga do ludzkości. Ta miłość jest źródłem dla rodziny chrześcijańskiej, która może z niego nieustannie czerpać, przez łączący małżonków sakrament.

Realizacja podstawowego powołania

W adhortacji apostolskiej „Familiaris Consortio” z 1981 roku Jan Paweł II napisał, że „Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo; powołując go do istnienia z miłości, powołał go jednocześnie do miłości”. Wynika z tego, że każdy człowiek, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, napełniony miłością Boga, został wezwany do czynnej miłości, czyli do życia nią i obdarowywania nią innych. Do realizacji i wypełnienia tej woli bożej powołany jest nie tylko duch człowieka, ale i jego ciało, dlatego wypełnienie tej misji odnajdujemy w sakramencie małżeństwa i w rodzinie. W tej przestrzeni płciowość i akty małżeńskie nie są sferami tylko biologicznymi, ale wzajemnym, wyłącznym i całkowitym oddaniem w miłości aż do śmierci. Przez tą wierność i przysięgę przed Bogiem ofiarowany drugiej osobie dar jest prawdziwy i uświęcający dla obojga małżonków. Sakramentalny dar z siebie nie sięga też wyłącznie spraw cielesnych, ale rozszerza się na całą relację i więź, oraz zadania rodzicielskie, które wynikają z sakramentu. Papież podkreśla, że taka realizacja bożego zamysłu może mieć miejsce jedynie w małżeństwie, którego zawarcie potwierdza wyrzeczenie się egoizmu dla miłości.

Małżeństwo – komunia miłości

Przysięga, jaką składają sobie małżonkowie, jest przymierzem oblubieńczym między mężczyzną i kobietą, stworzonym na wzór przymierza, które Bóg zawarł z ludźmi. Staje się więc Jego obrazem i znakiem. Nadaje to instytucji małżeństwa i rodzinie, jaką ono tworzy, ogromną godność i wartość, utwierdzoną przez związek oblubieńczy Jezusa Chrystusa ze swoim Kościołem. Miłość Chrystusa jest wzorem dla miłości małżeńskiej. Dzięki ofierze Jezusa małżonkowie w sakramencie otrzymują Ducha, który, jak pisze papież, „daje nowe serce i uzdalnia mężczyznę i kobietę do miłowania się tak, jak Chrystus nas umiłował”. Wszelka pomoc duchowa, aby małżeństwo realizowało swoje zadania powierzane im przez Pana, oraz aby relacja się pogłębiała i umacniała, jest ludziom darowana, aby mogli w pełni realizować swoje powołanie zgodnie z zamysłem bożym. Nie trzeba się lękać swoich słabości ani problemów, które z zewnątrz napierają na małżonków. Należy ufnie zawierzać siebie nawzajem Panu, który wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom, szczególnie że w Nowym Przymierzu, w którym współcześnie żyjemy, małżeństwo ochrzczonych jest jednym z jego siedmiu sakramentów. Śmiało więc możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw mocy zbawczej Chrystusa. Duch Boży uzdalnia też małżonków, by mogli realizować zadanie świadczenia o zbawieniu i dziełach bożych bezpośrednio wobec swoich dzieci, i pośrednio wobec innych ludzi, uświęcając możliwości rozwijania wszczepionej miłości, która wymaga wybaczania sobie nawzajem i darzyć odkupieniem w życiu codziennym. Tylko moc sakramentu może tak uzdolnić mężczyznę i kobietę, że stworzą silną, nierozerwalną więź i jedność. To właśnie jedność sprawia, że małżonkowie są dla siebie nawzajem darem i uzupełniają się wzajemnie przez naturalne cechy męskie i kobiece. Łaska Chrystusowa ma moc nieustannego rozwoju ich relacji na różnych poziomach: w związku ciał, charakterów, serc, umysłów, dążeń i dusz. Dlatego Jana Paweł II pisze, że małżonkowie trwają między sobą w ścisłej komunii miłości.

Królowa Różańca Świętego nr 48Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x